בֶּנטוויץ', הרברט
Bentwich, Herbert

1932-1856

משפטן ופעיל ציוני בבריטניה (1932-1856). מראשוני חובבי ציון באנגליה והיועץ המשפטי של התנועה הציונית בשנותיה הראשונות.
     הרברט צבי בנטוויץ' נולד בלונדון למשפחה שהיגרה אליה באמצע המאה התשע-עשרה מפולין. הוא למד משפטים באוניברסיטת לונדון, ולאחר מכן עסק בעריכת דין והיה עורך כתב העת המשפטי החשוב Law Journal.
     בנטוויץ' היה מראשוני חובבי ציון בבריטניה. בין השאר, הוא היה ממייסדי הפדרציה הציונית האנגלית (וזמן-מה היה סגן היושב ראש שלה), והיה עורך הדין שטיפל בלונדון עבור התנועה הציונית בהקמה וברישום של חברת "אוצר התיישבות היהודים" ושל בנק אפ"ק. בשנים 1916–1918 הוא היה חבר המועצה הציונית המדינית שהוקמה בלונדון ביוזמתו של חיים וייצמן, ובשיא פעילותו הציונית היה עורך דינה של התנועה הציונית, ונמנה במסגרת תפקידו עם מנסחי הצהרת בלפור. בשנת 1929 עלה בנטוויץ' לארץ ישראל ועשה את שלוש שנות חייו האחרונות בירושלים ובזכרון יעקב.
     מנישואיו של בנטוויץ' לשושנה (סוזן) לבית סולומון נולדו אחד-עשר ילדים. שמונה מהם עלו לארץ ישראל: בנו נורמן מתתיהו בנטוויץ' (1883–1971) היה היועץ המשפטי הראשון של ממשלת המנדט הבריטי בארץ ישראל, ולאחר מכן היה מנהל הנציבות לענייני הפליטים היהודים מגרמניה מטעם חבר הלאומים ופרופסור ליחסים בין-לאומיים באוניברסיטה העברית; בתו תלמה ילין (1895–1959) הייתה צ'לנית בעלת שם ואשתו של האדריכל אליעזר ילין. בשנותיה האחרונות הייתה פעילה בהקמת מרכז המוזיקה בית דניאל בזכרון יעקב, שנקרא על שם אחיינה הפסנתרן דניאל פרידלנדר, ועם עמיתה עֵדֶן פַּרטוֹש יזמה הקמת בית ספר למוזיקה, שנפתח כחצי שנה לאחר מותה ונקרא על שמה; בנו יוסף בנטוויץ' (1902–1982) היה המנהל השני של בית הספר הריאלי העברי בחיפה וחתן פרס ישראל לחינוך לשנת 1962.

https://thebank.org.il/wp-content/uploads/2020/01/Back-to-top-Hover.png