מוֹנטיפיוֹרי, מֹשֶה
Montefiore, Moses

1885-1784

איש עסקים ונדבן יהודי-אנגלי (1885-1784). מפורסם בזכות פעילותו הפילנתרופית הענפה למען יהודים בעולם.
     משה חיים מונטיפיורי נולד בעיר ליבורנו שבאיטליה למשפחה יהודית-ספרדית אמידה שביתה היה באנגליה, שבה גדל והתחנך. בבגרותו השתלם במסחר ועשה את הונו בהיותו סוכן בבורסה של לונדון. לאחר נישואיו ב-1812 ליהודית כהן, בתו של הבנקאי לוי ברנט-כהן וגיסתו של איל ההון נתן מאיר רוטשילד, נכנס מונטיפיורי גם לעסקי הבורסה והביטוח עם משפחת רוטשילד והתעשר מאוד. בשנת 1837 נבחר מונטיפיורי לשֵריף של לונדון (עד 1838), ובאותה שנה קיבל תואר אבירות מוויקטוריה מלכת בריטניה.
     בשנת 1824 פרש מונטיפיורי מרוב עסקיו והקדיש את זמנו לפעילות ציבורית בבריטניה ומחוצה לה. בשנים 1835–1874 הוא עמד בראש "ועד שליחי הקהילות", הארגון החשוב ביותר של יהודי אנגליה. מאז 1840 התבלט מונטיפיורי בפעילותו למען יהודי התפוצות והרבה בנסיעות שתדלנות בניסיון למנוע הטלת גזרות על היהודים. תחילה הוא התערב ב"עלילת דמשק" והוביל עם המשפטן והפוליטיקאי היהודי-צרפתי אדולף כְּרֶמְיֶה את המערכה להצלת יהודי דמשק מעלילת הדם הזאת. במהלך המערכה בעלילת דמשק הוא אף התקבל באיסטנבול אצל הסולטן העות'מאני עַבּדול מֵג'יט ושכנע אותו להוציא צו שדחה מכול וכול את עלילות הדם וקבע שאין בהן שמץ של אמת. בשנים הבאות פעל מונטיפיורי למען יהודים נרדפים בקהילות אחרות, ובהן רוסיה (1846), מרוקו (1863) ורומניה (1867).
     מונטיפיורי התפרסם גם בשבעת המסעות שעשה לארץ ישראל בשנים 1875-1827, ושבמהלכם סייע ליהודי הארץ וניסה להעבירם לעבודה יצרנית. בין השאר, הוא רכש אדמות להתיישבות חקלאית ועירונית, הקים והחזיק מרפאות ובתי ספר וייסד את חברת "מזכרת משה" למימוש רעיון המלאכה ועבודת החקלאות בארץ ישראל. בשנת 1860 הקים מונטיפיורי את משכנות שאננים, השכונה היהודית הראשונה מחוץ לחומות ירושלים (כיום בתחום שכונת ימין משה). השכונה הוקמה בכספי עיזבונו של הסוחר והנדבן יהודה טוּרא מארצות הברית, והייתה למעשה מבנה מוארך ובו עשרים ושתיים דירות שנועדו לעניי ירושלים. מאחר שמגורים מחוץ לחומות נחשבו אז לעניין מסוכן, קבע מונטיפיורי תמיכה שנתית לכל מי שאזר עוז להתיישב במקום. יוזמת מונטיפיורי הניעה גם את יהודי העיר לעבודות בנייה, ועד סוף שנות השבעים של המאה התשע-עשרה הוקמו עוד שמונה שכונות חדשות מחוץ לחומות העיר.
     הנצחתו: חמש שכונות נקראות על שמו של מונטיפיורי בירושלים: מזכרת משה, זכרון משה, אוהל משה, ימין משה וקריית משה. בשכונת ימין משה ניצבת טחנת רוח שבנה מונטיפיורי למען יהודי ירושלים, ובה תערוכה קטנה על חייו ופועלו. על שמו של מונטיפיורי נקראים גם שכונת מונטיפיורי בתל אביב, שהרחוב המרכזי בה נקרא על שם אשתו יהודית, ורחובות בערים רבות בישראל. בניו יורק נקרא בית הקברות היהודי הגדול בעיר על שמו, בית הקברות מונטיפיורי. בינואר 1975 הוצא למחזור שטר בסך עשר לירות ישראליות עם דיוקנו של משה מונטיפיורי. השטר היה בשימוש עד מרס 1984.

https://thebank.org.il/wp-content/uploads/2020/01/Back-to-top-Hover.png