נוֹיֶה פרַיֶה פּרֵסֶה
Neue Freie Presse

עיתון יומי שראה אור בווינה, בירת אוסטריה, מספטמבר 1864 ועד לאחר כיבוש אוסטריה בידי גרמניה הנאצית במרס 1938.
     "נויה פריה פרסה" (בגרמנית: "עיתונות חופשית חדשה") הוקם בידי העיתונאים אדולף וֶרתנֶר, מיכאל אטיין ומקס פרידלנדר (פרידלנדר היה גם עורכו הראשון). העיתון התאפיין בעמדותיו הליברליות המתונות, והיה במהרה לשופרם של המשכילים הליברלים בקיסרות האוסטרית-הונגרית ואחד העיתונים המכובדים ביותר באירופה במפנה המאות התשע-עשרה והעשרים.
     עם הכותבים בעיתון נמנו מקס נורדאו, ארתור שניצלר, סטפן צווייג, הוגו פון הוֹפמַנסתָל, תיאודור הרצקה, פליקס זלטן וברטה פון זוטנר. עוד כותב היה המחזאי תיאודור הרצל, שמונה ב-1891 לכתב העיתון בפריז. גילויי האנטישמיות שהרצל היה עֵד להם בפריז מילאו תפקיד מרכזי בהתעמקותו ב"שאלה היהודית", וכשנה לאחר שובו לווינה ומינויו לעורך הספרותי של העיתון הוא פרסם את החוברת "מדינת היהודים". עם זאת, העיתון, שרבים מעורכיו היו יהודים, הסתייג מהתנועה שהרצל הקים ונמנע מלהתייחס אליה.
     בשיאו העסיק "נויה פריה פרסה" יותר מחמש מאות עיתונאים קבועים, וב-1920 הגיעה תפוצתו לעשרים אלף עותקים. לאחר כיבוש אוסטריה בידי גרמניה הנאצית ב-12 במרס 1938 פוטרו כל עובדיו היהודים של העיתון, ובהם העורך הראשי מאז 1918, יוליאן שטרנברג. ב-18 ביוני הולאמה חברת "עיתונות אוסטרית בע"מ", שהעיתון היה שייך לה, ובינואר 1939 חדל העיתון להתקיים ומוזג בעיתון "נוֹיה וינֶר טאגבּלאט", שהיה בשליטה ממשלתית.

 

https://thebank.org.il/wp-content/uploads/2020/01/Back-to-top-Hover.png